Jak zapewnić ciągłą zgodność oraz zmniejszyć ryzyko zarządzania zmianą na urządzeniach typu Firewall?
Zapory sieciowe są podstawową, a zarazem krytyczną kontrolą bezpieczeństwa w każdej organizacji. Niezależnie od tego, czy zarządzasz jednym czy dziesiątkami Firewall i ich właściwa konfiguracja jest koniecznością. Dostępność sieci i zasobów, bezpieczeństwo, zapewnienie zgodności z regulacjami, a także produktywność całej organizacji może zależeć od poprawnej konfiguracji zapory sieciowej.
Trwa ciągła walka o zachowanie możliwie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu dostępności. Bezpieczeństwo oczekuje, aby polityki odnosiły się tylko i wyłącznie do niezbędnych usług i aplikacji. Biznes natomiast naciska na dostępność usług oraz wymaga szybkiej reakcji na każdą potrzebę uruchomienia nowej aplikacji czy udostępnienia środowiska dla klienta. Jak w sposób efektywny zarządzać zmianą na urządzeniach w sieci? Co zrobić by nie poświęcać na to zbyt wiele czasu, a zarazem mieć pewność, że po wprowadzeniu zmian wszystkie usługi nadal będą dostępne? Co zrobić by nie działać na oślep, trzęsąc się za każdym razem, gdy wprowadzamy zmiany w newralgicznych politykach?
Jedna błędna zmiana i gotowe.
Wystarczy jedna błędna zmiana w polityce, otwarty port po to, aby „otworzyć się na świat” i sprawić, że nasze środowisko będzie podatne na atak. Należy zapobiegać takim sytuacjom, dlatego potrzebny jest szereg zmian w procesie zarządzania zmianą na urządzeniach bezpieczeństwa w naszej organizacji.
Przyjrzyj się bliżej, w jaki sposób twoja organizacja:
- dokumentuje dokonanie zmiany ;
- przeprowadzana analizę wpływu dokonywanej zmiany na wasze środowisko;
- śledzi i raportuje wprowadzanie zmian.
Wyzwania stojące przed procesem zarządzania zmianą na Firewallach.
Wiele organizacji oraz agencji rządowych ma proces zarządzania zmianą firewalla, który obejmuje niektóre lub wszystkie z powyższych etapów. Często jednak wiele z nich jest wykonywanych ręcznie (np. dokumentacja zmiany przechowywana w Excelu) oraz wymaga sporego nakładu czasu i/lub zaangażowania ze strony kilku działów (bezpieczeństwa, sieciowego, dbającego o regulacje). Problemem jest sposób komunikacji pomiędzy działami, współpraca oraz dostępność i bezpieczeństwo przechowywanych danych. Bywa także, że wraz z odejściem pracownika tracimy wiedzę na temat tego, jakie zmiany zostały przeprowadzone na przestrzeni czasu.
Automatyczny system do zarządzania zmianą na Firewallach.
Odpowiedzią na bolączki związane z zarządzaniem zmianą jest automatyzacja tego procesu poprzez dedykowane oprogramowanie.
Dzięki oprogramowaniu Skybox Change Manager do zarządzania zmianą zyskujemy spójny, wysokiej jakości system, co pozwala nam lepiej określić, czy dokonywana zmiana:
wprowadza nowe zagrożenia do naszej sieci;
nie naruszają zgodności regulacji (np. PCI DSS);
nie spowoduje spadku wydajności, bądź przestoju sieci.
Co dalej?
Zautomatyzowane, bezpieczne środowisko zarządzania zmianą może zmniejszyć ryzyko w twojej sieci. Skybox Change Manager automatyzuje sposób zarządzania zmianą na Firewallach, ocenia ryzyko proponowanych zmian, zanim zostaną wprowadzone oraz zapewnia ciągłą możliwość kontrolowania zgodności, jak również pełną możliwość śledzenia zmian.
Bezpieczeństwo sieci jest gwarancją prawidłowego działania biznesu. Nie czekaj, aż to Twoja sieć zostanie zaatakowana. Reaguj na potencjalne zagrożenia zanim staną się faktem i zaburzą funkcjonowanie. Dowiedź się więcej na temat rozwiązania Skybox Security tutaj lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego..
Źródło: www.skyboxsecurity.com