Co oferujemy?
Upewnij się, że Twój system zarządzania ryzykiem jest skuteczny i optymalny, zgodny ze strategią organizacji i międzynarodowymi standardami. Przeprowadzimy profesjonalny audyt sprawdzający procedury oraz poziom bezpieczeństwa pod kątem ryzyk i incydentów oraz sposobów zarządzania.
Przygotujemy pełny raport z wnioskami i zaleceniami, co można naprawić bądź skorygować. Przekazane rekomendacje będą dopasowane do specyfiki Twojej organizacji, realiów rynku oraz przepisów prawa. Dzięki naszemu audytowi podniesiesz standardy zarządzania ryzykiem, a także udoskonalisz narzędzia do zapobiegania i eliminacji ryzyk, które mogą wpłynąć na wizerunek Twojej organizacji.
Skorzystaj z naszego doświadczenia i podnieś poziom zarządzania ryzykiem.
Jak działamy?
1. Przygotowanie do audytu
Zdefiniujemy cel audytu zarządzania ryzykiem, ustalimy kryteria audytu, co do których będziemy sprawdzać zgodność, a także określimy procedury audytu, aby zapewnić płynny obieg dokumentów i informacji. Wyznaczymy również narzędzia audytowe dostosowane do potrzeb i charakteru Twojej organizacji – mogą to być wywiady audytowe, listy kontrolne, analiza dokumentacji lub testy. Ustalimy harmonogram projektu tak, aby nie zakłócać Twojej bieżącej pracy, oraz wyznaczymy zespół audytujący, który będzie współpracować z Twoim personelem.
2. Wykonanie audytu zarządzania ryzykiem
Podczas spotkania otwierającego zaprezentujemy zespół audytujący, jego rolę, przedstawimy cele audytu i model komunikacji. Przyjrzymy się aktualnej dokumentacji oraz wykonamy audyt na z pomocą ustalonych narzędzi, np. zbierzemy wywiady lub przeprowadzimy listy kontrolne. Dokonamy analizy uzyskanych danych i na jej podstawie przygotujemy wnioski z audytu. Na spotkaniu zamykającym przedstawimy ustalenia, rekomendacje oraz zalecenia naprawczo-korygujące odnoszące się do strategii zarządzania ryzykiem.
3. Raport z audytu
Przygotujemy i dostarczymy kompletny raport z audytu. Co ważne, zależy nam, aby proces audytu oraz wnioski z niego były dla Ciebie i Twoich pracowników zrozumiałe, dlatego stawiamy na przyjazny język. Przekazana dokumentacja będzie napisana w sposób przystępny oraz ograniczona do minimum. Uważamy, że ważniejsze od generowania dokumentów jest praktyczne zastosowanie wskazówek i doskonalenie systemu – i na tym właśnie się skupimy.
4. Wsparcie poaudytowe
Chcemy być Twoim partnerem, na którego doświadczenie i wsparcie możesz liczyć na każdym etapie wdrożenia i doskonalenia zarządzania ryzykiem, zatem nasza rola nie kończy się na dostarczeniu dokumentacji z wnioskami po audycie. Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości w procedurach lub systemie zarządzania ryzykiem, wesprzemy Cię we wdrożeniu zadań naprawczych wskazanych w raporcie poaudytowym. Możesz liczyć na naszą dyspozycyjność nawet po zakończeniu projektu – oferujemy okresowe audyty i przeglądy dokumentacji.
Porozmawiajmy o Twoim projekcie! Wypełnij formularz
Co jeszcze oferujemy?
Pomożemy wdrożyć w Twojej organizacji kompletny system Enterprise Risk Management System – ERM lub jego poszczególne elementy. Sprawdź ofertę na inne usługi związane z zarządzaniem ryzkiem.
Kompleskowe wdrożenie ERM
Poznaj zakres usługiWdrożenie Zarządzania Ryzkiem wg COSO II
Poznaj zakres usługiWdrożenie Zarządzania Ryzykiem wg ISO 31000
Poznaj zakres usługiWdrożenie ISO 37001 - Antykorupcja
Poznaj zakres usługiZarządzanie łańcuchem dostaw
Poznaj zakres usługiSpełnienie wymagań dyrektywy o Sygnalistach
Poznaj zakres usługiMetodyka Zarządzania Ryzykiem
Poznaj zakres usługiAutomatyzacja procesów Zarządzania Ryzkiem
Poznaj zakres usługiPlany postępowania
Poznaj zakres usługiRejestr ryzyk
Poznaj zakres usługiSzkolenia Zarządzanie Ryzkiem
Poznaj zakres usługiZarządzanie ryzykiem w ESG
Poznaj zakres usługiDlaczego my?
Wiedza i doświadczenie
Indywidualne podejście
Dogodne warunki
Działamy jak równy z równym!
Jak pomogliśmy klientom?
Poznaj opisy przykładów wdrożeń, które zrealizowaliśmy. Odkryj z jakimi wyzwaniami borykały się organizację i jakie korzyści osiągnęły dzięki naszym usługą.
Zaufali nam
Dowiedz się więcej
Czym jest audyt zarządzania ryzykiem?
Przedsiębiorstwa i organizacje codzienne narażone są na ryzyka, które mogą wpłynąć nie tylko na ciągłość ich działania, dostępność usług, ale także wizerunek i osłabienie przewagi konkurencyjnej. Dlatego warto mieć wdrożony system zarządzania ryzykiem, aby być przygotowanym na sytuacje kryzysowe. Dzięki audytowi upewnisz się, że funkcjonujące procedury odnoszące się do zarządzania ryzykiem są praktyczne, poprawne oraz dostarczają skuteczne narzędzia i możliwości operacyjne do zwalczania ryzyka, niezależnie, z której strony on nadejdzie.
Jakie korzyści daje audyt zarządzania ryzykiem?
Audyt ma na celu pomóc Twojej organizacji w osiąganiu jej celów poprzez metodyczne podejście do oceny i doskonalenia skuteczności procesów zarządzania ryzykiem, kontroli i zarządzania organizacją. Dzięki audytowi uzyskujesz fachowe doradztwo oraz dostęp do metodyki, która upewni Cię, że Twoja organizacja jest na bieżąco z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania ryzykiem. Dowiesz się, na jakie ryzyko narażona jest Twoja organizacja (dostarczamy rejestr ryzyk) oraz jak zarządzać i przeciwdziałać ryzykom, które mogą zagrozić Twojej rynkowej egzystencji. Na podstawie uzyskanych w wyniku audytu rekomendacji będziesz mógł poprawić swój system zarządzania ryzykiem, by był jeszcze bardziej skuteczny, co odnosi się między innymi do podejmowania racjonalnych decyzji w sytuacjach niepewnych.
Ile kosztuje audyt zarządzania ryzykiem?
Przeprowadzenie audytu zarządzania ryzykiem zależy między innymi od wielkości organizacji, branży i specyfiki jej działalności oraz złożoności procesów, jakie w niej zachodzą. Każdy projekt wyceniamy indywidualnie na podstawie ustalonego harmonogramu i zakresu prac.
Ile trwa audyt zarządzania ryzykiem?
Czas realizacji usługi zależy – tak samo, jak jej koszt – od wielkości organizacji i skali projektu. Co do zasady, audyt trwa kilka tygodni. Jego wykonanie poprzedzają stosowne przygotowania, jak spotkania organizacyjne, ustalenia metodyki oraz procedur. Na koniec prezentujemy wnioski z audytu na spotkaniu zamykającym.
Jak zachować bezstronność audytu zarządzania ryzykiem?
Wobec samego audytu stawiane są wysokie wymagania, między innymi powinien być bezstronny i obiektywny. Aby to zapewnić, należy skorzystać z usług doświadczonego zespołu audytującego, który ma niezbędne umiejętności i podejście, aby przeprowadzić audyt w sposób profesjonalny i niezakłócający działania organizacji. Celem audytu jest wskazanie niezgodności, dlatego audytor w swojej pracy powinien się skupiać na obszarach mu znanych, z wykluczeniem emocji. Należy przy tym pamiętać, że audyt nie jest kontrolą, a narzędziem, które ma wspierać organizację w procesie samodoskonalenia. Audyt zarządzania ryzykiem może być realizowany przez wewnętrzne służby organizacji, jednak warto skorzystać z zewnętrznych specjalistów, którzy spojrzą na cały proces „świeżym okiem”, przez co mogą wskazać obszary dotąd pomijane w systemie, mające wpływ na szybkie i skuteczne reagowanie na incydenty i sytuacje kryzysowe.