SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
Słowiński Park Narodowy jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. W 1977 został włączony przez UNESCO (w ramach programu „Człowiek i biosfera”) do sieci rezerwatów biosfery, a w 1995. wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym pod numerem 757. Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Symbolem Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.
Fakty i dane
Pełna nazwa
Słowiński Park Narodowy
Zatrudnienie
ok 100
Branża
Ochrona Środowiska
Czego oczekiwał klient?
Celem projektu było wsparcie w zakresie aktualizacji i optymalizacji istniejącej dokumentacji w ramach kontroli zarządczej. Słowiński Park Narodowy oczekiwał kompleksowego wsparcia i doradztwa.
Poznaj Słowiński Park Narodowy
Co zrobiliśmy?
WYKONALIŚMY ANALIZĘ
Pierwszym etapem była weryfikacja istniejącej dokumentacji systemu zarządzania ryzykiem w ramach kontroli zarządczej.
AKTUALIZACJA
Następnie zaktualizowaliśmy dokumentację oraz dokonaliśmy jej optymalizacji w zakresie, który tego wymagał, by Park w pełni spełniał wymagania ustawy o Finansach Publicznych oraz wymagania ministerstwa Gospodarki Morskiej.
INFORMATYZACJA
Cały projekt zakładał informatyzacje obszaru zarządzania ryzykiem z wykorzystaniem narzędzia erisk. Po zmianach dokumentacja (zaakceptowana wcześniej przez Słowiński Park Narodowy została zaimplementowana do narzędzia erisk (system został w pełni dopasowany pod Park nadane zostały uprawnienia, stworzone skrypty, monity, formularze, itd), które zostało skonfigurowane pod specyfikę klienta.
TRANSFEROWALIŚMY WIEDZĘ
Ostatnim etapem było przeprowadzenie szkoleń z zakresu zarządzania ryzykiem dla pracowników zaangażowanych w proces. Szkolenie dotyczyło również obsługi narzędzia erisk. Na zakończenie odbyła się prezentacja końcowa dla kierownictwa w trakcie którego podsumowane zostały wyniki wdrożenia i oceny ryzyka, a także przedstawione zostały dalsze rekomendacje. Przekazane zostało w pełni skonfigurowane narzędzie pozwalające na analizę ryzyka i weryfikację wyników.
Jakie były rezultaty?
Przeprowadziliśmy szkolenia z zakresu zarządzania ryzykiem oraz dotyczące narzędzia erisk. Uczestnikami byli dla pracownicy zaangażowani w proces. Odbyło się wdrożenie i oceny ryzyka, a także przedstawione zostały dalsze rekomendacje.
Co zyskał klient?
Optymalizacja i aktualizacja istniejącej metodyki przez lepsze jej dopasowanie do obecnej struktury organizacji i pojawiących się nowych zagrożeń.
Informatyzacja systemu zarządzania ryzykiem pozwoliła na usprawnienie tego procesu, szybszą analizę danych i łatwiejsze podejmowanie decyzji.
Szkolenie dla pracowników z Zarządzania Ryzykiem pomogło na znaczne podniesienie świadomości z tego obszaru.