Polski producent przemysłu elektromaszynowego, głównie sprzętu AGD, założony w 1945 roku we Wronkach. Od 1997 spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Amica powstała w 1945 roku i poprzednio działała pod firmami: „Zakłady Sprzętu Grzejnego Predom-Wromet”, „Fabryka Kuchni Wromet we Wronkach”, „Fabryka Kuchni Wronki”, „Fabryka Kuchni Wromet”, „Fabryka Kuchni Wronki Sp. z o.o.” Grupa Amica generuje ponad 70% przychodów dzięki sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych. Marka wiele lat z rzędu otrzymywała wyróżnienie The Most Trusted Brand – Marki Godnej Najwyższego Zaufania, by w 2013 roku otrzymać tytuł Superbrand Created in Poland.
Fakty i dane
Pełna nazwa
Amica S.A.
Zatrudnienie
2 448 (2020r.) – spółka
3 198 (2020r.) – grupa
Branża
Przemysł, handel
Produkty z oferty klienta
- Sprzęt elektryczny
- Sprzęt elektroniczny
Lokalizacje
- Polska – siedziba: Wronki
- Sieć sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych
Czego oczekiwał klient?
Celem projektu była optymalizacja systemu zarządzania ryzykiem, aby był zgodny z modelem COSO II i wymaganiami ISO 31000. Dodatkowo klient poszukiwał wydajnego i efektywnego narzędzia, które wsparłoby go w procesie zarządzania ryzykiem korporacyjnym – zaproponowaliśmy mu wdrożenie erisk, które zostało dostosowane pod potrzeby organizacji.
Jak zarządza ryzykiem Amica SA? Obejrzyj materiał video:
Co zrobiliśmy?
ANALIZA
Dokładnie przeanalizowaliśmy stosowane w organizacji rozwiązania. Opieraliśmy się głównie na sytuacji zastanej oraz rozmowach z pracownikami. Dzięki temu mogliśmy zaproponować konkretne wnioski, usprawnienia, a finalnie – koncepcję dokumentacji systemowej.
PRZESZKOLILIŚMY PRACOWNIKÓW
W procesie zarządzania ryzykiem niezwykle ważny jest człowiek oraz jego wiedza i świadomość co do systemowych rozwiązań. Dlatego też przeprowadziliśmy szkolenia, podczas których przedstawiliśmy narzędzia, a także poruszaliśmy kwestie merytoryczne z obszaru zarządzania ryzykiem.
DOKONALIŚMY ANALIZY RYZYKA
Kolejnym etapem było dokonanie przeglądu rejestru ryzyk i jego dostosowanie do oczekiwań informacyjnych zarządu. Każde ryzyko zostało poddane szczegółowej analizie, co w konsekwencji miało stanowić podstawę do ewaluacji ryzyka i jego wyceny finansowej.
PRZYGOTOWALIŚMY PLAN POSTĘPOWANIA Z RYZYKIEM
Raportowanie ryzyka zostało przeprowadzone z wykorzystaniem oprogramowania erisk w chmurze. Efektem zrealizowanych prac było przygotowanie planów postępowania ryzykiem dla ryzyk nieakceptowalnych.
Jakie były rezultaty?
Prace projektowe realizowane były w kilku etapach, a ich wynikiem była optymalizacja metodyki zarządzania ryzykiem z wykorzystaniem narzędzia erisk. Na serwerach klienta uruchomiliśmy oprogramowanie i zaimplementowaliśmy bazy danych zawierające dedykowane rozwiązania dla Amica zgodne z modelem COSO II i wymaganiami ISO 31000.
Dzięki takiemu podejściu klient uzyskał wydajny i efektywny system, który stał się łatwiejszy do wykorzystania przez tzw. właściciela ryzyka, a jednocześnie udzielał odpowiedzi na kluczowe pytanie stawiane przez zarząd – ile kosztuje zmaterializowanie się konkretnego ryzyka lub kilku ryzyk. Docelowo model, w ramach prac rozwojowych, miał objąć również szacowanie kosztów wdrożenia, utrzymania środków kontroli i ocenę ich efektywności.
Zastosowane techniki i modele działań:
- analiza ekspercka
- erisk
- burza mózgów, warsztaty
- analiza scenariuszy zagrożeń
- doradztwo
Co zyskał klient?
Zoptymalizowany i zautomatyzowany proces zarządzania ryzykiem zgodny z modelem COSO II i wymaganiami ISO 31000.
Dedykowane rozwiązanie wspierane narzędziem erisk.
Zwiększoną efektywność zarządzania ryzykiem i przydatność generowanych danych i informacji.
Wzrost świadomości pracowników w tematyce zarządzania ryzykiem.
Model zarządzania ryzykiem, który usprawnia proces zarządzania ryzykiem i stanowi ważne źródło informacji o ryzykach dla zarządu.