PAYU

PayU SA – operator płatności internetowych, działający jako system, który daje możliwość dokonywania oraz otrzymywania wpłat przez Internet pomiędzy osobami posiadającymi konto e-mail. PayU daje możliwość płacenia kartą kredytową lub przelewem bankowym. Odbiorca wpłaty nie musi posiadać konta bankowego, aby móc otrzymać pieniądze przez Internet.

Fakty i dane

Pełna nazwa

Pełna nazwa

PayU

Zatrudnienie

Zatrudnienie

260

Branża

Branża

Operator płatności internetowych

Produkty z oferty klienta

Produkty z oferty klienta

Dokonywanie oraz otrzymywanie wpłat przez Internet

Lider ERM

Lider ERM

To wdrożenie uzyskało tytuł Lidera ERM

Czego oczekiwał klient?

PayU poszukiwało intuicyjnego, prostego w obsłudze, a zarazem zaawansowanego pod względem funkcjonalności narzędzia do zarządzania ryzykiem. Nacisk położony był na możliwość dopasowania narzędzia pod określone potrzeby organizacji. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem erisk – systemu, który wspiera codzienną pracę wielu organizacji i instytucji. Dzięki temu, że mogliśmy pochwalić się udanymi projektami dla klientów podobnego formatu, PayU zdecydowało się nawiązać z nami współpracę.

W rezultacie w 2016 roku ruszył projekt, w ramach którego opracowaliśmy koncepcję systemu zarządzania ryzykiem i wdrożyliśmy ją do narzędzia, które zostało zainstalowane na serwerach PayU. Dodatkowo zapewniliśmy szkolenia z jego obsługi, a także wsparcie techniczne.

Poznaj PayU

Co zrobiliśmy?

ZBADALIŚMY POTRZEBY

Pierwszym krokiem była analiza potrzeb i dotychczas stosowanych rozwiązań w zakresie zarządzania ryzykiem. Wnioski z analizy pozwoliły nam przygotować koncepcję systemu zarządzania ryzykiem.

WDROŻYLIŚMY ERISK

Zainstalowaliśmy oprogramowanie erisk na serwerach organizacji. Ważnym krokiem była personalizacja narzędzia, aby spełniało oczekiwania organizacji i umożliwiało intuicyjne zarządzanie ryzykiem.

WDROŻYLIŚMY METODYKĘ DO NARZĘDZIA

Opracowana koncepcja zarządzania ryzykiem została wdrożona do narzędzia. W koncepcji uwzględniliśmy dotychczas stosowaną metodykę, dzięki czemu PayU od razu mogło samodzielnie dokonywać analizy i oceny ryzyka.

PRZEPROWADZILIŚMY SZKOLENIA

Pracownicy działu IT zostali przez nas przeszkoleni z zarządzania narzędziem, a wyznaczeni pracownicy – z obsługi ryzyka. Przekazaliśmy niezbędne materiały szkoleniowe oraz zapewniliśmy wsparcie techniczne przez cały okres trwania projektu.

Jakie były rezultaty?

Informatyzacja systemu zarządzania ryzykiem obejmowała przygotowanie koncepcji systemu z uwzględnieniem wykorzystywanej metodyki przez PayU, którą następnie należało przenieść do narzędzia erisk. Ważnym etapem było dostosowanie narzędzia pod wymagania organizacji i skonfigurowanie go w taki sposób, aby było proste w obsłudze, intuicyjne, a jednocześnie zapewniało pełną obsługę obszaru ryzyka. Dzięki temu użytkownicy po praktycznym szkoleniu mogli już samodzielnie zarządzać ryzykiem.

PayU zyskało nieocenione wsparcie w zakresie zarządzania ryzykiem – od tej pory mógł szybciej i sprawniej reagować na ryzyko. Aktualizacja metodyki i procesów wpłynęła korzystnie na podniesienie poziomu i jakości zarządzania ryzykiem w organizacji. Zoptymalizowany został czas potrzebny m.in. na ocenę ryzyka czy tworzenie zestawień i raportów. Skrócony został również czas reakcji w przypadku nagłych zmian w systemie.

Oparcie procesu zarządzania ryzykiem o system erisk pozwala podnieść efektywność procesu i zaangażowanie jego uczestników. Samo wdrożenie narzędzia przebiegło bardzo sprawnie, a system oceniamy jako łatwy w obsłudze i przyjazny. Warto podkreślić elastyczność rozwiązania i możliwość wykorzystania do wsparcia innych funkcji w organizacji – np. obszaru Compliance.
Adam Grys
GPO Risk & Internal Control Manager PayU

Zainteresowaliśmy Cię? Napisz do nas i porozmawiajmy o Twoim projekcie