Zarządzanie ryzykiem a stabilność dostaw – jak możesz poprawić logistykę w firmie?

Pandemia, wojna, kryzys finansowy i energetyczny – to wszystko może doprowadzić do zerwania łańcucha dostaw. Dzięki odpowiednim procedurom można odpowiednio reagować na sytuacje kryzysowe i losowe. Okazuje się jednak, że aż 47% polskich małych i średnich firm boryka się z negatywnymi skutkami załamania dostaw. Jak można temu zaradzić?

W badaniu „Skaner MŚP” z 2022 roku* wskazano, że aż 47% małych i średnich firm boryka się z negatywnymi skutkami zerwanych łańcuchów dostaw w wyniku wojny w Ukrainie. Niemal co trzeci przedsiębiorca wskazał na takie problemy jak ograniczenie sprzedaży oraz konieczność poszukiwania nowych dostawców i zamienników. Inne badanie jest równie mało optymistyczne – z ankiety przeprowadzonej przez SUUS Advisory** dowiadujemy się, że aż 67% przedsiębiorców stwierdziło, że przerwane łańcuchy dostaw w wyniku pandemii miało wpływ na funkcjonowanie ich firm. W przypadku pozostałych 33% okazuje się, że firmy również mierzą się z problemami z łańcuchem logistycznym, jednak są na nie dobrze przygotowane. Pokazuje to, jak ważne jest wdrożenie odpowiedniego planu działania z uwzględnieniem identyfikacji i zarządzania ryzykami dla łańcucha dostaw.

Jakie są zagrożenia dla łańcucha dostaw?

Przede wszystkim należy wskazać, że za zerwane łańcuchy dostaw odpowiadają czynniki zewnętrzne. Szalejący COVID-19 i wojna w Ukrainie spowodowały problemy logistyczne na całym świecie i zablokowała dostawy towarów. Nie pomaga trwający kryzys finansowy i energetyczny. To właśnie przez to firmy odnotowują spadki oraz tracą kontrahentów i klientów, co zmusza ich do szukania nowych rozwiązań i partnerów. Są to jednak sytuacje nietypowe, a nawet ekstremalne, na które większość firm była nieprzygotowana.

Zagrożenia, z którymi firmy muszą się mierzyć, zwłaszcza kiedy łańcuchy dostaw są złożone i rozproszone:

biologiczne: epidemie i pandemie

technologiczne: awaria sprzętu, serwerowni, wyciek danych, cyberatak

polityczne: zmiany w prawie, decyzje rządów

naturalne: klęski żywiołowe jak powodzie i pożary

Wróćmy na chwilę do badania „Skaner MŚP”. Według niego w wyniku wojny w Ukrainie doszło do przerwania globalnych łańcuchów dostaw, a w konsekwencji do pogorszenia sytuacji finansowej firm. Najbardziej ucierpiał sektor transportowy, przemysłowy i handlowy. Nie oznacza to jednak, że inne branże mogą spać spokojnie – wręcz przeciwnie. Kryzys zmusza przedsiębiorstwa do skrócenia i deglobalizacji łańcucha dostaw, nawet w obliczu zwiększonych kosztów. Obecna sytuacja na rynku pokazuje, że sprawnego zarządzania ryzykiem dostaw potrzebuje każda firma, a zwłaszcza ta, która ma długi łańcuch dostaw i współpracuje z firmami spoza lokalnego rynku.

Dlaczego potrzebujesz zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw?

Wprawdzie zdarzenia zakłócające łańcuch zdarzeń zwykle przychodzą niespodziewanie, jednak można się odpowiednio przygotować i zabezpieczyć zasoby organizacji. Rozwiązaniem jest plan działania, który może nie zapobiegnie sytuacjom kryzysowym, ale pomoże złagodzić jego negatywne skutki.

Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw pozwala:

  • zidentyfikować i kontrolować ryzyko
  • znacząco ograniczyć skutki ryzyka
  • ograniczyć dodatkowe koszty wynikające np. z opóźnień czy utraty ładunków
  • utrzymać przewagę konkurencyjną
  • utrzymać i budować dobry wizerunek wśród klientów

Najbliższe terminy szkoleń

Oczywistymi korzyściami wynikającymi z zarządzania ryzykiem i jakością dostaw jest obniżenie kosztów. Jednakże skonstruowanie dobrego planu działania i odpowiednia reakcja na zagrożenia pomagają również utrzymać wizerunek, a nawet umacniać pozycję lidera. Tylko dobrze skonstruowany plan zarządzania ryzykiem pozwala podejmować kluczowe dla firmy decyzje, nawet te bardziej proaktywne i ryzykowne.

Dlaczego jest to ważne? Wydarzenia ostatnich lat, tj. pandemia i wojna w Ukrainie, pokazują, że obok zaufanej sieci partnerów, dywersyfikacji pod względem produktowym i geograficznym kluczowa jest właśnie stabilność łańcuchów dostaw.

Jak możesz zadbać o stabilność łańcuchów dostaw?

Najlepszym sposobem na efektywne i elastyczne zarządzanie łańcuchem dostaw jest skorzystanie z dostępnego narzędzia informatycznego. To właśnie dzięki niemu możliwa będzie drobiazgowa analiza poszczególnych ogniw łańcucha dostaw, a także identyfikacja zagrożeń. Jednym z narzędzi do zarządzania ryzykiem jest erisk, który kompleksowo obsługuje i automatyzuje procesy powiązane z tym obszarem.

System erisk jest zaprojektowany w taki sposób, aby jak najbardziej pasować do specyfiki i sposobu działania przedsiębiorstwa. Co istotne, spełnia wymagania norm ISO 31000 i 28001, w realny sposób pomaga zredukować ryzyko i straty. Sporą zaletą jest możliwość integracji z innymi rozwiązaniami, np. KPI, dzięki czemu zwiększysz wydajność obsługiwanych procesów.

Dowiedz się, jak działamy i pomagamy polskim firmom: Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw

 

* Badanie przeprowadzono przez Instytut Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w lipcu 2022 r. W badaniu udział wzięło 500 mikro-, małych i średnich firm.

** Ankieta przeprowadzona przez zespół doradców łańcucha dostaw SUUS Advisory wśród managerów logistyki dużych i średnich przedsiębiorstw.

O Autorze

Tomasz Borkowski
Dyrektor Sprzedaży, ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, z wykształcenia ekonomista ze specjalizacją w obszarze ekonomii menadżerskiej. Posiada certyfikat Risk Manager ISO 31000. Z branżą IT jest związany od ponad 8 lat. W swojej codziennej pracy pomaga klientom z różnych gałęzi w poprawie bezpieczeństwa IT, a także automatyzacji procesów zarządzania ryzykiem. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji, w których brał również udział jako prelegent. Koordynuje projekty zarówno w organizacjach z branży biznesu jak i administracji publicznej. Często bierze udział w spotkaniach dla kadr kierowniczych w trakcie których prezentuje funkcjonalności systemów informatycznych oraz doradza w zakresie projektów konsultingowych. Od 2016 roku pracował w PBSG jako Key Account Manager rozwijając swoją wiedzę oraz stale wspierając swoich klientów. Od 2023 roku już jako Dyrektor Sprzedaży rozwija własny zespół. Prywatnie lubi spędzać czas grając w siatkówkę plażową oraz jeżdżąc rowerze, pasjonat historii z szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Mieszka w Poznaniu, do którego przyjechał lata temu z wielkopolskich mazur słynących z pięknej przyrody – Zbąszynia.