Ryzyka ESG i ich wpływ na biznes. Jakie są ryzyka i jak mogą zakłócić funkcjonowanie Twojej organizacji?
Ryzyko biznesowe związane z ESG nabiera w obecnych czasach nowego wymiaru. Wydarzenia takie jak pandemia, konflikty zbrojne oraz ekstremalne zdarzenia związane z klimatem sprawiają, że przedsiębiorstwa coraz bardziej koncentrują się na zarządzaniu ryzykiem ESG. Pytanie tylko, jakie to ryzyka i jak wpływają na biznes?
Odpowiedni model biznesowy z uwzględnieniem zarządzania ryzykiem ESG może być ważnym źródłem budowy długoterminowej przewagi konkurencyjnej firmy oraz poprawy jej rynkowej wyceny. Wdrożenie procesów redukujących negatywny wpływ na środowisko i społeczności, a także koncentracja na zrównoważonym rozwoju to jedne z najważniejszych obowiązków współczesnych przedsiębiorstw. W tym artykule omawiamy, jakie są ryzyka ESG i w jaki sposób mogą one wpłynąć na Twoją organizację.
Czym jest ryzyko ESG?
Zacznijmy od podstawy, a mianowicie, co to jest ESG. Najogólniej rzecz ujmując, pod tym skrótem kryje się: środowisko (environmental), społeczeństwo (social) oraz zarządzanie (governance). Jak łatwo się domyślić, ryzyka ESG to te wynikające z czynników środowiskowych, społecznych i związanych z organizacją / ładem korporacyjnym.
Jakie są ryzyka ESG i co uwzględniają? Oto szczegóły:
- Ryzyka środowiskowe to możliwość negatywnego wpływu organizacji na środowisko, z uwzględnieniem zmian klimatycznych, emisji gazów cieplarnianych, zużycia zasobów i ochrony różnorodności biologicznej. Przedsiębiorstwa energochłonne i zasobochłonne muszą być szczególnie świadome zagrożeń dla środowiska i przepisów prawnych, aby tworzyć plany długoterminowego zrównoważonego wzrostu.
- Ryzyka społeczne są przeważnie bardziej skomplikowane i mogą mieć wpływ na wszystkie strony zaangażowane w biznes: od dostawców i społeczności lokalnych po pracowników i klientów. Wśród zagrożeń wymienia się najczęściej sposób traktowania pracowników, bojkoty, naruszenia zasad pracy i ochrony danych, wycofywanie produktów i łamanie standardów pracy dla dostawców. Aby firma mogła utrzymać długoterminową przewagę konkurencyjną, kluczowa jest umiejętność zapobiegania szkodzeniu jej reputacji i relacjom.
- Ryzyka organizacyjne związane są z ładem korporacyjnym i tym, jak dana organizacja jest zarządzana. Mogą wpłynąć na wyniki firmy, dlatego powinno się tu stosować najlepsze praktyki, aby uniknąć ryzyk związanych z oszustwami, korupcją, moralnością, podatkami, a nawet różnorodnością zarządu. Ważna jest tu etyka, przejrzystość i otwarta komunikacja, a także przestrzeganie zasad i przepisów.
Warto zaznaczyć, że wiele międzynarodowych instytucji (w tym TFCD, GRI i SASB) pracuje nad standardami ESG. Przygotowywane wytyczne mają ułatwić rozważne podejmowanie decyzji oraz sprawniejsze zarządzanie ryzykiem, co z kolei ma zapewnić zrównoważony rozwój organizacji. Jak mówią przedstawiciele tych instytucji, jest to do osiągnięcia tylko poprzez wypracowanie niezawodnego systemu zarządzania ryzykiem wraz z raportowaniem ESG, z uwzględnieniem przewidywania zagrożeń i zapobiegania im.
Dlaczego warto zarządzać ryzykiem ESG?
Ryzyka ESG stanowią kombinację szans i zagrożeń, które mogą mieć znaczący wpływ na reputację organizacji i jej wyniki finansowe. Jeśli są źle zarządzane, możemy mówić o takich skutkach jak: kary prawne, grzywny, utrata zaufania klientów, pracowników i inwestorów. Jeśli natomiast organizacja reprezentuje zintegrowane podejście do ryzyka, możemy wówczas mówić o takich korzyściach jak: lepsza rentowność, pozytywny wizerunek, zaufanie, a nawet więcej możliwości ekspansji i rozwoju.
Złe zarządzanie ryzykiem może prowadzić do poważnych kryzysów i skandali. Dlatego przedsiębiorstwa powinny aktywnie zarządzać ryzykiem ESG, aby chronić swoją reputację, zapewnić długoterminową stabilność i wywiązywać się ze swoich zobowiązań wobec interesariuszy. Skuteczne zarządzanie ryzykiem ESG może przyczynić się do stworzenia bardziej odpornego, zrównoważonego i etycznego biznesu.
Szerzej o zarządzaniu ryzykiem ESG napisaliśmy w poradniku: „Czym jest zarządzanie ryzykiem ESG?”
Rodzaje zagrożeń związanych z ESG
Wprawdzie w mediach znajdziemy przykłady wielomilionowych strat finansowych dużych i rozpoznawalnych firm (wymieniamy je poniżej), ale musisz wiedzieć, że negatywne scenariusze i „wpadki” związane z ESG dotyczą każdego przedsiębiorstwa i organizacji, niezależnie od rozmiaru i branży.
Pamiętaj: Ryzyka ESG mogą wpływać na możliwości operacyjne, koszty i zyski, a tym samym sytuację ekonomiczną organizacji. Ponadto mogą mieć szkodliwy wpływ na reputację, a co za tym idzie – wartość przedsiębiorstwa w oczach partnerów, klientów i inwestorów.
Jakie są rodzaje zagrożeń ESG, które mogą mieć wpływ na ciągłość działania? Oto 5 wybranych:
- Przerwanie łańcucha dostaw – może to nastąpić w wyniku złej organizacji, napięć politycznych, niewypłacalności kontrahentów, a nawet klęski żywiołowej.
- Ekstremalne zjawiska pogodowe – powodzie, susze, huragany mogą skutecznie uniemożliwić prowadzenie działalności.
- Zakłócenia w dostawie energii – może do tego dojść na skutek awarii lub też warunków pogodowych.
- Nieprzestrzeganie przepisów i warunków pracy – niskie płace, niespełniające norm bezpieczeństwa i higieny pracy, nadmierne godziny pracy mogą prowadzić do spadku motywacji pracowników, ich odchodzenia, a nawet strajku.
- Słabe zarządzanie – brak przejrzystości i odpowiedzialności rady nadzorczej, konflikty interesów mogą doprowadzić do zastoju, a nawet kar i odszkodowań.
Większość tych zagrożeń można uniknąć, uwzględniając je w strategii zarządzania ryzykiem ESG. Tak na przykład ryzyko związane z ograniczeniem dostawy prądu można zminimalizować poprzez inwestycje w rozwiązania zapewniające niezależność energetyczną i energooszczędność. W przypadku ryzyka związanego z dostawcami można się zabezpieczyć, nawiązując współpracę z odpowiedzialnymi partnerami. Pewność co do działania zgodnie z prawem zapewni z kolei wsparcie ze strony firmy doradczej, która (np. poprzez audyt zewnętrzny) upewni się, że organizacja każdy obszar swojej działalności dostosowała do obowiązujących przepisów i standardów.
Rzecz jasna to tylko niektóre z zagrożeń. Ich lista może być znacznie dłuższa i bardziej zróżnicowana w zależności od branży i specyfiki działania. Chcieliśmy pokazać, że ESG nie jest nowością i uwzględnia ryzyka, z którymi już mierzą się organizacje na całym świecie. Co więcej, większość z nich jest już dobrze poznana – doskonałym przykładem są zmiany klimatyczne, które są jednym z najlepiej zdiagnozowanych ryzyk.
Jak ryzyka ESG wpłynęły na sytuację firm – przykłady
Przejdźmy teraz do znanych spraw, które pokazują, jak dane ryzyka ESG mogą wpłynąć (i wpłynęły) na biznes. Zacznijmy od kwestii środowiskowych.
Firmy, które nie przestrzegają przepisów związanych z ochroną środowiska, mogą liczyć się z dość znaczącymi sankcjami prawnymi. Przykładem jest sprawa Delaware International Petroleum Corporation (IPC), która w 2017 roku została ukarana grzywną w wysokości 1,3 mln dolarów i nakazem zapłaty odszkodowania w wysokości 2,2 mln dolarów za „przestępstwa przeciwko środowisku”, w tym nielegalne odprowadzanie ścieków i spisek mający na celu naruszenie ustawy o czystej wodzie.
Jeśli chodzi o ryzyko społeczne, złe zarządzanie może zaszkodzić wizerunkowi firmy i wpłynąć na jej relacje z klientami i pracownikami. Dowodzi tego badanie „Global Culture Survey 2021”, które wykazało, że 83% klientów oparłoby swoje dalsze wsparcie na tym, jak organizacja traktowała swoich pracowników podczas pandemii.
A jak ryzyko społeczne może wpłynąć na biznes? Godnym uwagi przykładem jest południowokoreański producent samochodów Hyundai Motors, który sprzedał swoją zależną fabrykę w Alabamie w związku z zarzutami dotyczącymi pracy dzieci. Dodajmy, w samych tylko Stanach Zjednoczonych na przedsiębiorstwa oskarżone o stosowanie praktyk pracy przymusowej z udziałem ludności Ujgurów nałożono 117 sankcji, w wyniku których odmówiono wysłania 2325 przesyłek, a 988 wysłano w oczekiwaniu na łączną wartość 826 mln dolarów.
Cios gospodarczy dotknął również Apple. Szacuje się, że gigant technologiczny stracił 4–8 mld dolarów po tym, jak na początku 2023 roku ogłosił swój plan ograniczenia ryzyka w swoich łańcuchach dostaw i wdrożenia zdecentralizowanego planu produkcji, rozszerzając o 25% swoją działalność w Indiach do 2025 roku.
Ryzyko związane z ładem korporacyjnym, jeśli jest źle zarządzane, może prowadzić do skandali, poważnie szkodzącym reputacji i finansom firmy. Dość częstym i obrazowym przykładem, jeśli chodzi o skalę i dotkliwość kar, jest sprawa Volkswagena z 2015 roku. Firma przyznała się do fałszowania testów emisji spalin i musiała za to słono zapłacić – same grzywny, kary, koszty wykupu i rozliczeń finansowych wyniosły 35 mld dolarów.
Skorzystaj ze wsparcia ekspertów ds. ryzyka ESG
Jak już wspomnieliśmy, jednym z najlepszych sposobów co do pewności, że Twoja organizacja jest dostosowana do przepisów prawa i standardów ESG, jest skorzystanie z firmy doradczej. Taką jest PBSG.
Jesteśmy ekspertami od zarządzania ryzykiem. Od lat współpracujemy z organizacjami oraz firmami z różnych branż. Bogate doświadczenie i dbałość o aktualność oferty sprawiły, że jesteśmy w stanie dostosować zakres prac do specyfiki i skali każdej działalności. Dzięki nam zyskasz pewność, że Twoja organizacja będzie odpowiednio zabezpieczona pod kątem ryzyk, a jednocześnie szybko i sprawnie dostosuje się do nowych regulacji związanych z ESG, które stają się coraz bardziej restrykcyjne.
Pamiętaj: Właściwie identyfikując, oceniając i ograniczając ryzyko ESG, będziesz w stanie budować stabilny i odporny biznes, pozytywnie wpływać na społeczność i otoczenie, w którym działa Twoja organizacja. To także szansa na dostrzeżenie szans na rozwój i umocnienie relacji z partnerami.
Już teraz sprawdź, czy właściwie gospodarujesz odpadami, czy i jak możesz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, czy poprawnie prowadzisz kontrolę zarządczą oraz co dobrego możesz zrobić dla społeczności lokalnej i swoich pracowników.
Zobacz naszą ofertę na: zarządzanie ryzykiem.