Grupa Eurocash jest największą polską firmą zajmującą się hurtową dystrybucją artykułów FMCG oraz wsparciem Przedsiębiorców i niezależnego handlu detalicznego w całym kraju. Na polskim rynku działa już od 26 lat. Do grupy należą m.in. Eurocash Cash&Carry, Eurocash Serwis oraz marki sklepów takie jak abc, 1Minute, Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan, Mila. Eurocash to duże przedsiębiorstwo, które koncentruje się na obsłudze małych i średnich sklepów spożywczo-chemicznych. Oferuje im asortyment najbardziej rotujących produktów i jest w stanie zaspokoić 80% zapotrzebowania klientów docelowych. W związku z tym jest to bardzo istotny podmiot z perspektywy bieżącego zaspokajania potrzeb klientów indywidualnych.
Fakty i dane
Pełna nazwa
Grupa Eurocash
Zatrudnienie
około 22 tys. pracowników
Branża
Handel i e-commerce
Lokalizacje
Eurocash prowadzi dystrybucję we wszystkich województwach w kraju. Posiada 180 hurtowni, 18 centrów dystrybucyjnych.
Czego oczekiwał klient?
Eurocash oczekiwał dostosowania stanu rzeczywistego bezpieczeństwa systemów informacyjnych do świadczenia usługi cyfrowej w odniesieniu do wymagań określonych w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
Poznaj lepiej Eurocash.
Co zrobiliśmy?
AUDYT ZGODNOŚCI Z KSC
Zweryfikowaliśmy przygotowanie Eurocash do spełnienia wymagań i obowiązków wynikających z przepisów ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Zebraliśmy i zbadaliśmy posiadaną dokumentację, przeprowadziliśmy wywiady i badania na podstawie list kontrolnych. Szeroko zakrojone konsultacje i analiz umożliwiły nam realną ocenę bezpieczeństwa systemów informacyjnych używanych do świadczenia usługi cyfrowej w odniesieniu do wymagań określonych w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa,
ANALIZA RYZYKA ZGODNA Z KSC
Zidentyfikowaliśmy aktywa niezbędne do niezakłóconego świadczenia usługi cyfrowej, następnie przeprowadziliśmy analizę ryzyka, dzięki której uzyskaliśmy wiedzę o charakterze i poziomie ryzyka oraz oceniliśmy wpływ na bezpieczeństwo ciągłości usługi oraz infrastruktury, z wykorzystaniem której jest świadczona.
DOKUMENTACJA CYBERBEZPIECZEŃSTWA
Na podstawie wyników z audytu zgodności, analizy ryzyka i oceny posiadanej dokumentacji opracowaliśmy wymagane dokumenty KSC, w tym m.in., politykę cyberbezpieczeństwa, metody szacowania i postępowania z ryzykiem, politykę bezpieczeństwa fizycznego, instrukcję bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych itd.
SZKOLENIA
Zorganizowaliśmy szkolenia dla pracowników Grupy Lotos, którzy są zaangażowani w funkcjonowanie i nadzór nad usługą kluczową, w tym nadzór nad jej bezpieczeństwem. Zakres szkoleń obejmował wprowadzenie do tematyki ustawy KSC oraz zapoznanie z nową dokumentacją oraz procedurami niezbędnymi do zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanych danych i świadczenia usługi cyfrowej. Zastosowane techniki szkoleniowe umożliwiły wymianę doświadczeń oraz poznanie dobrych praktyk z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Jakie były rezultaty?
Projekt obejmował dostosowania procesów i świadczenia usługi cyfrowej zgodnie z wymaganiami wynikającymi z ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W czasie czteromiesięcznej współpracy Eurocash otrzymała kompleksowe wsparcie w zakresie wdrożenia ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Zbudowaliśmy wymaganą zdolność organizacyjno-techniczną dla zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa systemów IT służących do świadczenia usługi cyfrowej. Przeprowadziliśmy audyt bezpieczeństwa, dokonaliśmy analizy ryzyka i wytypowaliśmy obszary krytyczne mogące wpłynąć na zakłócenia w dostępności usługi cyfrowej. Opracowaliśmy też dokumentację, której wymóg jest określony w ustawie KSC i przeszkolimy kluczowy personel. W efekcie końcowym Eurocash S.A. spełnia wymagania ustawy o KSC w zakresie świadczenia usługi cyfrowej.
Co zyskał klient?
Zgodność z wymaganiami i obowiązkami wynikającymi z przepisów ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
Wzrost poziomu bezpieczeństwa informacji i teleinformatycznej.
Wprowadzenie najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczństwa i zarządzania ryzkiem.
Dostosowaną do potrzeb dokumentację procedur bezpieczeństwa.
Wzrost poziomu nadzorowania ryzyka i bezpieczeństwa zgodnie z ustawą KSC.
Wzrost świadomości cyberbezpieczństwa na wszystkich szczeblach zarządzania.
Usprawnienie i optymalizacja procesów i procedur w zakresie bezpieczeństwa informatycznego i informacji.
Wzmocnienie ładu korporacyjnego.