Center of AI Safety: „Sztuczna inteligencja to zagrożenie dla świata”. Jaka jest jej rola w cyberbezpieczeństwie?
Centrum Bezpieczeństwa AI (Center for AI Safety) opublikowało list otwarty, w którym liderzy technologiczni wzywają do potraktowania sztucznej inteligencji jako zagrożenia na równi z pandemiami i wojną nuklearną. Dało to początek światowej dyskusji o tym, jaka jest rola AI w cyberbezpieczeństwie – czy jest szansą, czy zagrożeniem?
List otwarty Center for AI Safety został opublikowany w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi regulacji związanych ze sztuczną inteligencją. Twórcy wskazują, że AI ma potencjał do zaostrzenia istniejących zagrożeń egzystencjalnych, takich jak sztucznie zaprojektowane pandemie i wojskowy wyścig zbrojeń. Może znacząco wpłynąć na rynki pracy, zaszkodzić zdrowiu milionów ludzi oraz stać się bronią dezinformacji, dyskryminacji i podszywania się pod inne osoby.
Oświadczenie (dostępne tu: Statement on AI risk) pojawiło się pod koniec maja 2023 roku. Odbiło się szerokim echem na świecie (m.in. podpisali go twórcy OpenAI i Bill Gates) i wciąż jest przytaczane w wielu dyskusjach. Różni światowi eksperci ds. bezpieczeństwa zaznaczają, że technologia daje sporo możliwości i jest już wykorzystywana m.in. do szybkiej analizy ogromnych ilości danych i śledzenia zagrożeń cybernetycznych, ale AI może stać się narzędziem w rękach przestępców. Jakie najczęściej padają szanse i zagrożenia w kontekście cyberbezpieczeństwa?
Sztuczna inteligencja jako szansa
AI nieustannie się uczy i ulepsza, czerpiąc dane z przeszłych i obecnych doświadczeń. Dzięki temu może wskazać nowe rodzaje ataków, które mogą wystąpić dziś lub jutro. Ponadto za sprawą stałego monitoringu wzorców i zachowań może skuteczniej wykrywać zagrożenia i błyskawicznie informować o nich użytkownika lub administratora.
W skrócie: AI przewiduje zagrożenia na podstawie wzorców doświadczeń. Skraca też czas reakcji na incydenty i ułatwia przestrzeganie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa.
Niekwestionowaną zaletą AI jest to, że znacznie przewyższa ludzkie możliwości przetwarzania i monitorowania danych, do tego robi to 24/7. To z kolei przekłada się na oszczędność czasu i pracy zespołu ds. bezpieczeństwa, a także eliminuje czynnik błędu ludzkiego, który w obszarze cyberbezpieczeństwa może przynieść wręcz katastrofalne skutki.
Sztuczna inteligencja jako zagrożenie
Hakerzy również korzystają ze sztucznej inteligencji. Stale testują i ulepszają swoje oprogramowanie, aby było bardziej odporne na systemy bezpieczeństwa oparte na AI. Wykorzystują technologię do opracowania bardziej zaawansowanych ataków, by atakować tradycyjne systemy bezpieczeństwa, a nawet systemy wzmocnione sztuczną inteligencją. Skutek? Złośliwy e-mail stworzony z wykorzystaniem AI może łatwiej znaleźć lukę w zabezpieczeniach i przeniknąć do wybranych struktur firmy. Może być bardziej skuteczny niż tradycyjny phishing.
Szeroko mówi się o tym, że AI może być nie tylko zagrożeniem dla przedsiębiorców, ale ogólnie dla całego społeczeństwa, a nawet może być kwestią bezpieczeństwa narodowego. Złośliwe oprogramowanie może być wykorzystane do cyberataku lub dezinformacji przy pomocy np. fake newsów.
AI a zarządzanie ryzykiem z naszego punktu widzenia
Sztuczna inteligencja może poprawić bezpieczeństwo, a jednocześnie ułatwić cyberprzestępcom penetrację systemów bez interwencji człowieka. To wyrafinowane narzędzie, które ma zdolność identyfikacji i modelowania ludzkich zachowań. Do tego cały czas się rozwija i ulepsza. Przez to wiążą się z nią nowe i poważne zagrożenia, których na ten moment nie jesteśmy w stanie nawet przewidzieć.
Jednego jesteśmy pewni – powinniśmy przemyśleć podejścia do bezpieczeństwa cybernetycznego. Najlepiej jest tu przyjąć podejście dwutorowe, które zakłada stałe zarządzanie zagrożeniami oraz infrastrukturą krytyczną. Jeśli chcemy ograniczyć straty i utrzymać działalność, zdecydowanie zalecamy skorzystać z ochrony przed cyberatakami. Tylko wtedy będziemy w stanie lepiej się bronić przed „inteligentnymi przestępcami” w przyszłości.
Szukasz wsparcia? Sprawdź ofertę na cyberbezpieczeństwo
Przeczytaj również
Jesteś zainteresowany? Masz pytania?
Porozmawiajmy o Twoim projekcie!