Urząd Miasta w Gdańsku jest jednostką organizacyjną, przy pomocy której Prezydent Miasta wykonuje gminne i powiatowe zadania publiczne, w tym zadania z zakresu administracji rządowej wynikającej z ustawy. Struktura organizacyjna urzędu złożona jest z 28 wydziałów, którymi kierują dyrektorzy. Urząd w trosce o wygodę obywateli, aktywnie wykorzystuje nowoczesne technologie. Dzięki temu wiele spraw mieszkańcy mogą załatwić przez Internet.
Fakty i dane
Pełna nazwa
Urząd Miejski w Gdańsku
Branża
Administracja Państwowa
Czego oczekiwał klient?
Urząd Miejski w Gdańsku korzysta z nowoczesnych technologii w codziennej pracy, co naraża jednostkę na ryzyko cyberataków. Dlatego też poszukiwał doradcy i konsultanta, który przeprowadzi testy penetracyjne, sprawdzające, czy stosowane zabezpieczenia sieci LAN są oporne na ataki z zewnątrz. Wybór padł na PBSG, ponieważ jesteśmy wyspecjalizowani w audytach IT oraz testach systemów teleinformatycznych. Ponadto posiadamy własne narzędzia oraz metodykę działań, które pozwalają w sposób bezpieczny i kontrolowany przeprowadzić symulacje ataków. Zadaniem PBSG było przeprowadzenie testów styku sieci LAN z internetem metodami Black-Box i White-Box.
Co zrobiliśmy?
PRZYGOTOWALIŚMY ŚRODOWISKO TESTOWE
Po zdefiniowaniu celów testów przystąpiliśmy do przygotowania środowiska testowego. W tym celu zidentyfikowaliśmy działające usługi, port, typy i wersje oprogramowania oraz ustaliliśmy harmonogram prac.
PRZEPROWADZILIŚMY TESTY
Testy wykonaliśmy metodami Black-Box i White-Box, dzięki czemu uzyskaliśmy obiektywne spojrzenie na infrastrukturę sieciową z punktu widzenia potencjalnego intruza. Zweryfikowaliśmy m. in. działające i dostępne od strony sieciowej usługi oraz otwarte porty TCP i UDP.
ZEBRALIŚMY I PRZEANALIZOWALIŚMY WYNIKI
Zadaniem testów było zebranie informacji o badanych systemach, analiza działających usług i otwartych portów, analiza znanych podatności i penetracji słabości. Pozwoliło to wytypować podatności o największym znaczeniu.
RAPORT Z REKOMENDACJAMI
Rezultatem naszych prac był raport zawierający kompleksową ocenę ryzyka wraz z rekomendacjami dla budowy obszaru bezpieczeństwa. Dzięki naszym wskazówkom klient mógł wdrożyć kolejne kroki, które pozwalają ograniczyć lub całkowicie wyeliminować zagrożenia.
Jakie były rezultaty?
Jednostka publiczna, jaką jest Urząd Miejski w Gdańsku, jest narażona na cyberataki i próby nieautoryzowanego dostępu, które w konsekwencji mogą przerwać ciągłość działania organizacji i/lub ujawnić dane o obywatelach gromadzone w publicznych rejestracjach. Dlatego też regularne audyty IT oraz testy penetracyjne są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo, jakiego oczekuje się od takich organizacji.
Projekt obejmował:
- ogólne sprawdzenie firewalli, IPS, AV
- szczegółowe sprawdzenie: aktywnych usług i ich podatności, otwartych portów, systemów operacyjnych, możliwości niezależnego poznania topologii sieci z perspektywy agresora, możliwości podsłuchiwania sieci, przechwytywania sesji, ustawienia protokołu SNMP, usług DNS, SMTP, SMB, działania protokołów routingu, certyfikatów SSL i ich zastosowania
- sprawdzenie wybranych zagadnień na urządzeniu brzegowym: usługi, statystyka ruchu, symulacja ataku, podatności konfiguracji protokołu SNMP
- wskazanie, czy występuje nietypowy ruch na urządzeniu brzegowym poprzez skanowanie oraz ataki penetracyjne zewnętrzne, wykrycie i testowanie aplikacji www, zewnętrzne badanie infrastruktury, badanie na poziomie sieci, próby detekcji wykorzystanego oprogramowania, badanie obecności i konfiguracji protokołu szyfrującego HTTPS
Realizacja projektu ujawniła elementy wymagające doskonalenia. Dzięki temu klient mógł ukierunkować działania naprawcze w kierunku podatności o największym znaczeniu. Opracowane rekomendacje przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa działalności Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz usystematyzowały procedury zarządzania bezpieczeństwem teleinformatycznym.
Co zyskał klient?
Niezależną i ogólną ocenę poziomu bezpieczeństwa styku sieci.
Wskazanie rekomendacji i środków zaradczych pozwalających wyeliminować zagrożenia.
Wyznaczenie podatności o znacznym ryzyku, co pozwoliło efektywnie zaplanować działania naprawcze.
Zwiększoną świadomość na temat najnowszych podatności i metod ich usuwania.