Co oferujemy?
Wesprzemy Twoją organizację w ustaleniu podejścia do analizy ryzyka w obszarze zarządzania ciągłością działania. Zidentyfikujemy sytuacje krytyczne, a także pomożemy ocenić, jakie podatności i zagrożenia mogą wpłynąć na bezpieczeństwo Twoich procesów i zasobów. Cenimy sobie praktyczne i biznesowe podejście do zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem, dlatego też tworzymy rozwiązania oparte na dogłębnej analizie ryzyka i mające uzasadnienie biznesowe.
Skorzystaj z naszego doświadczenia i podnieś standardy zarządzania ciągłością działania.
Jak działamy?
1. Przygotowanie i wprowadzenie
Wprowadzimy Twój zespół w zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem, przedstawimy porównanie międzynarodowych standardów ISO 31000 (Analiza ryzyka) i ISO 27005 (Analiza ryzyka dla bezpieczeństwa informacji). Ustalimy cele analizy i sposób jej realizacji. Bez zbędnej biurokracji, liczbę dokumentów ograniczamy do niezbędnego minimum. Stawiamy na praktyczne i biznesowe podejście do analizy i zarządzania ryzykiem.
2. Identyfikacja zasobów informacji
Przeprowadzimy inwentaryzację i analizę aktywów. Zweryfikujemy i zaktualizujemy rejestr krytycznych procesów biznesowych i zasobów niezbędnych do utrzymania ciągłości działania, których wznowienie jest kluczowe w procesie przywracania działalności biznesowej.
3. Analiza ryzyka BCM
Określimy zagrożenia dla procesów organizacji oraz ocenimy, które z nich mogą wywrzeć na nią najbardziej negatywny wpływ i jakie jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Zaproponujemy metodykę zarządzania ryzykiem dostosowaną do Twoich potrzeb. Zdefiniujemy stopień podatności Twojej organizacji na zagrożenia oraz określimy, które zasoby i elementy infrastruktury są kluczowe dla jej funkcjonowania. Na tej podstawie ustalimy listę działań mających na celu zabezpieczenie się przed utratą ciągłości działania firmy.
4. Rekomendacje
Na podstawie zebranych danych i informacji przygotujemy dla Twojej organizacji rekomendacje. Podpowiemy kierunek działań dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa informacji oraz komunikację w ciągłości działania. Zaproponujemy też, jak zracjonalizować wydatki na bezpieczeństwo informacji i utrzymanie ciągłości działania.
5. Dokumentacja
Przekażemy wszechstronny raport z analizy ryzyka, w tym aktualny rejestr aktywów wraz z ich klasyfikacją. Raport uwzględnia metodykę zarządzania ryzykiem, rejestr ryzyka systemu zarządzania ciągłością działania, plany postępowania i reakcji na ryzyko. Przygotujemy Twój zespół do przeprowadzania samodzielnych analiz w przyszłości oraz podpowiemy, na co zwracać szczególną uwagę.
6. Szkolenia i warsztaty
Zapewniamy szkolenia i warsztaty niezbędne do prawidłowego zrozumienia istoty analizy ryzyka i zarządzania ryzykiem dla Twojego zespołu. Uczestnicy szkoleń otrzymają odpowiednie certyfikaty ukończenia poszczególnych ścieżek edukacyjnych. Stawiamy na praktyczne podejście do zagadnień w trakcie zajęć.
Porozmawiajmy o Twoim projekcie! Wypełnij formularz
Co jeszcze oferujemy?
Pomożemy wdrożyć w Twojej organizacji zarządzanie ciągłością działania lub jego poszczególne elementy. Sprawdź ofertę na inne usługi związane z zarządzaniem ciągłością działania.
Kompleksowe wdrożenie BCM
Poznaj zakres usługiAudyt zarządzania ciągłością działania
Poznaj zakres usługiAnaliza BIA
Poznaj zakres usługiZarządzanie kryzysowe
Poznaj zakres usługiCertyfikacja ISO 22 301
Poznaj zakres usługiPlan ciągłości działania
Poznaj zakres usługiTestowanie planu ciągłości działania
Poznaj zakres usługiDoradztwo BCM
Poznaj zakres usługiOutsourcing BCM
Poznaj zakres usługiSzkolenia BCM
Poznaj zakres usługiDlaczego my?
Wiedza i doświadczenie
Usługi szyte na miarę
Dogodne warunki
Działamy jak równy z równym!
Jak pomogliśmy klientom?
Poznaj opisy przykładów wdrożeń, które zrealizowaliśmy. Odkryj, z jakimi wyzwaniami borykały się organizację i jakie korzyści osiągnęły dzięki naszym usługą.
Zaufali nam
Analiza ryzyka w zarządzaniu ciągłością działania z naszego punktu widzenia
Czym jest analiza ryzyka?
Analiza ryzyka jest narzędziem służącym do zmniejszenia potencjalnego zagrożenia i jego wpływu na funkcjonowanie organizacji. Umożliwia określenie poziomu zagrożenia, co przekłada się na zbudowanie dobrze skrojonego systemu działań zapobiegawczych, ograniczających ryzyka lub ich następstwa. Podstawowe składowe analizy ryzyka to rozpoznanie ryzyka oraz zarządzanie nim.
Analiza ryzyka daje szerokie możliwości przeprowadzania, zastosowania i wykorzystania w praktyce. Ze względu na wszechstronność procesu możemy wyróżnić kilka podejść, jednak najczęściej korzysta się z analizy ryzyka w celu wczesnego rozpoznania zagrożeń, podjęcia działań prewencyjnych oraz zarządzania ryzykiem zgodnie z akceptowalnym profilem ryzyka organizacji. Przy zarządzaniu ryzykiem w przedsiębiorstwie bierze się pod uwagę różne elementy, które wpływają na działalność biznesową – zarówno te, które mają źródła w krajowej gospodarce, jak i te związane z sytuacją na świecie.
Jaki jest zakres analizy ryzyka w kontekście ciągłości działania?
Zakres analizy ryzyka powinien obejmować wszystkie zasoby i aktywa oraz uwzględniać identyfikację zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych dla każdego procesu. W ramach analizy ryzyka należy oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia oraz wpływ potencjalnych skutków ich wystąpienia. Zakres obejmuje również rekomendację działań mających na celu minimalizację wystąpienia niepożądanych sytuacji w organizacji i materializacji ryzyka. Istotne jest również przygotowanie mechanizmów i procedur do zarządzania ryzykiem oraz propozycji planu postępowania na wypadek wystąpienia ryzyka.
Dlaczego warto przeprowadzić analizę ryzyka w obszarze ciągłości działania?
Przeprowadzenie indywidualnej, cyklicznej, a przede wszystkim prawidłowej analizy ryzyka pozwala każdej organizacji potwierdzić zachowanie należytej staranności w obszarze zarządzaniem ciągłością działania. Dzięki niej zyskujesz odpowiednie zabezpieczenia i narzędzia, adekwatne do poziomu ryzyka.
Jakie są korzyści z analizy ryzyka w obszarze ciągłości działania?
Analiza ryzyka jest punktem wyjściowym do prawidłowego zarządzania ciągłością działania. Pozwala każdej organizacji przygotować się na wystąpienie zagrożeń w działalności biznesowej. Regularna analiza ryzyka sprawia, że jesteś świadomy zagrożeń i odpowiednio przygotowany, dlatego wiesz, jak prawidłowo reagować, zanim sytuacje kryzysowe wystąpią. Wyniki analizy mogą zostać ujęte w opracowanym przez nas systemie do zarządzania ryzykiem erisk.
Ile kosztuje analiza ryzyka w obszarze bezpieczeństwa informacji?
Koszt analizy ryzyka w kontekście ciągłości działania zależy od kilku czynników takich jak: wielkość Twojej organizacji, specyfika jej działalności, otoczenie rynkowe, regulacje i złożoność procesów, które w niej zachodzą. Istotna jest również liczba lokalizacji i oczekiwany czas realizacji projektu, co przekłada się na strukturę kosztów i ostateczną cenę. Indywidualnie i każdorazowo wyceniamy usługę analizy zgodnie z zakresem potrzeb i preferowanym harmonogramem
Ile trwa analiza ryzyka w obszarze bezpieczeństwa informacji?
Analiza zazwyczaj trwa od kilku tygodni – jej czas jest uzależniony od wielkości organizacji i specyfiki projektu. Harmonogram analizy ryzyka w zarządzaniu ciągłością działania dostosowujemy do indywidualnych oczekiwań Twojej organizacji.