Zarządzanie ryzykiem – co oferujemy?
Jesteśmy ekspertami w dziedzinie zarządzania ryzykiem. Gotowi, aby pomóc w ocenie i dostosowaniu już posiadanych przez Ciebie rozwiązań. Dostosujemy zakres projektu do Twoich potrzeb. Pracujemy dla prywatnych i państwowych organizacji, dużych i małych firm – przecież ryzyko dotyczy wszystkich organizacji. Zaufaj naszemu doświadczeniu.
Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!
Dlaczego warto z nami współpracować?
Wiedza i doświadczenie
Indywidualne podejście
Dogodne warunki
Przyjazna komunikacja
U nas masz to w komplecie. Oferujemy autorskie oprogramowanie
wspierające zarządzanie ryzykiem i usługi konsultingowe.
Zarządzanie ryzykiem z naszego punktu widzenia
Dowiedz się więcej
Czym jest zarządzanie ryzykiem?
Jaki jest zakres działań przy wdrożeniu zarządzania ryzykiem?
Na kompleksową usługę składają się:
- opracowanie metodyki zarządzania ryzykiem
- wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem
- wsparcie w pierwszej interakcji procesu zarządzania ryzykiem
- wsparcie w opracowaniu planów postępowania z ryzykami nieakceptowalnymi
- wdrożenie narzędzia informatycznego do zarządzania ryzykiem erisk
- dedykowane szkolenia z zarządzania ryzykiem (Risk Manager ISO 31000)
- przegląd rejestru ryzyka
- optymalizacja modelu zarządzania ryzykiem
- warsztaty dla pracowników z identyfikacji, analizy i ewaluacji ryzyka
Czy można zlecić wykonanie pojedynczego działania z wdrożenia zarządzania ryzykiem?
Oczywiście, dostosujemy zakres usługi zarządzania ryzykiem do potrzeb Twojej organizacji. Chcesz wykonać audyt, analizę, szkolenie o wąskiej tematyce? Zgłoś się do nas. Coraz częściej nasi klienci decydują się na outsourcing, co-sourcing lub nearshoring działań w zakresie zarządzania ryzykiem. PBSG staje się wówczas wewnętrznym konsultantem prowadzącym wszystkie aspekty związane z procesem zarządzania ryzykiem. Kontakt z konsultantem odbywa się na miejscu, zdalnie, telefonicznie lub poprzez dedykowany serwis desk. Klient otrzymuje na bieżąco wszystkie niezbędne materiały jednocześnie powstaje biblioteka wiedzy w zakresie zarządzania ryzykiem, dostępna dla pracowników klienta – wiedza zostaje u klienta i w każdym momencie Klient może przejąć funkcje zarządzania procesem. Zadaniem konsultanta jest planowanie czynności związanych z zarządzaniem ryzykiem, aktualizację planów, testowanie planów oraz zapewnienie adekwatności przyjętego modelu do charakteru procesów biznesowych klienta i ich zmian.
Jak w PBSG rozumiemy zarządzanie ryzykiem?
Zadaniem zarządzania ryzykiem ma na celu, by organizacja była bardziej pewna w podejmowaniu ryzyka strategicznego; bardziej obiektywna w swoich decyzjach i skupiała się na wartości dodanej, a nie tylko na wartości zachowanej.
W wielu przypadkach zarządzania ryzykiem postrzegane jest jako przeszkoda lub utrudnienie. Wdrożone modele używają języka i terminów, które nie mają związku z biznesem i procesami, których biznes nie postrzega jako wartości dodanej.
Zarządzanie ryzykiem jest często oddzielone od reszty działalności i sprowadzone do roli zorientowanej na zgodność, a nie doradczej. Odnosi się wrażenie, że zarządzanie ryzykiem jest organizacji narzucane przez personel zarządzający ryzykiem.
My zmieniamy funkcję zarządzania ryzykiem z policyjnej na strategiczną osadzoną w firmie, skanującą biznes i dostarczającą informacji w systemie wczesnego ostrzegania.
W naszych modelach opracowujemy mechanizmy pozwalające na ocenę ryzyka straconej okazji (szans). Podejście takie poszerza spektrum możliwych opcji decyzji w kierunku zwiększenia wydajności i większej marżowości.
Co to jest cyfryzacja procesu zarządzania ryzykiem?
Rekomendujemy erisk jako usługa zintegrowanego zarządzania ryzykiem ERM (ISO 31000, ISO 27001, ISO 22301, KSC, CYBESEC, RODO, COVID19, ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE) będąca sumą naszego doświadczenia w obszarze zarządzania ryzykiem i najnowocześniejszych technologii.
Pakiet erisk organizuje proces zarządzania ryzykiem na każdym etapie jego dojrzałości. Oferta cyfryzacji procesu zarządzania ryzykiem PBSG umożliwia klientowi znacząco obniżyć całkowite koszty wdrożenia i utrzymania procesu zarządzania ryzykiem poprzez usunięcie obciążeń operacyjnych, wydatków na sprzęt komputerowy i infrastrukturę oraz bieżące działania związane z IT i szkoleniami personelu. Średni czas wdrożenia i uruchomienia procesu zarządzania ryzykiem w pakiecie erisk – 15-30 dni.
W zintegrowanej usłudze zapewniamy:
- Wdrożenie metodyki
- Bibliotekę raportów
- Baza ryzyk
- Zapewnienie zgodności z prawem i normami
W ramach utrzymania procesu zarządzania ryzykiem oferujemy:
- NIEPRZERWANY DOSTĘP DO DANYCH
- JEDNA PLATFORMA I WIELE FUNKCJI
- PROCES DOPASOWANY DO POTRZEB
- WŁASNE RAPORTY I ANALIZY
Na czym polega zarządzanie ryzykiem w COVID19?
W odpowiedzi na kryzys związany z COVID19 przygotowaliśmy najnowsze rozwiązanie w zakresie zarządzania ryzykiem, które uruchomiliśmy dla naszych klientów w z końcem 2020. Usługa pomaga organizacjom lepiej zarządzać ryzykami krytycznymi w sytuacjach kryzysowych pojawiających się każdego dnia podczas pandemii.
Jesteśmy dumni, że udało nam się przygotować dla naszych klientów infrastrukturę i metodykę aby możliwie najszybciej wdrożyć cyfrowe rozwiązania do analizy ryzyka w zakresie koordynacji reagowania w sytuacjach kryzysowych. Usługa umożliwia Tobie szybką analizę zagrożeń, lepszą koordynację personelu i logistyki oraz wgląd w działania reagowania w czasie rzeczywistym.
Poza usługą cyfrową usługą erisk jesteśmy również dumni z wielkiego wysiłku naszych zespołów inżynierów w celu opracowania modeli referencyjnych oraz metodyk oceny ryzyka, które pomagają, w zarządzaniu złożonymi przepływami informacji w sytuacjach kryzysowych. Aplikacja jest dostępna także online, a specjalnie przygotowane zespoły gotowe do pomocy we wdrożeniu, skonfigurowaniu i skoordynowaniu rozwiązań.
Jesteśmy przekonani, że wdrożenie u Ciebie naszej platformy zarządzania ryzykiem pogłębi Twoją wiedzę w zakresie dostępnych zagrożeń i zasobów oraz pozwoli przygotować najlepszą reakcję w walce z pandemią.
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM WG NOWEGO WZORU?
ZINTEGORWANE ZARĄDZANIE RYZYKIEM nie może być jedynie jednorazową zmianą procedur oraz planów działania na poziomie operacyjnym i strategicznym. Podstawą ERM jest opracowanie sytuacji ciągłej innowacyjności. Wejścia w mechanizmy stałego myślenia w kategoriach identyfikacji zagrożeń i wykorzystywania szans, które nierzadko są na wyciągniecie ręki.
Dlatego też zarządzanie ryzkiem nie może sprowadzać się jedynie do pozyskiwania nowej technologii oraz wkopiowania w wewnętrzne procedury najciekawszych rozwiązań koncepcyjnych. Każda firma ma swoją kulturę organizacyjną i działa w konkretnych sytuacjach rynkowych dlatego każdorazowo potrzebujemy opracować własne strategie działania.
Jaki jest zatem i jaki będzie nasz system zarządzania ryzykiem w dynamicznie zmieniającym się środowisku? Czy będziemy tylko imitować rozwój i działalność operacyjną, czerpiąc wzorce od innych, korzystając z obcych systemów i elementów pętli decyzyjnych do utrzymania sprawności naszego systemu decyzji?
Stojąc przed takimi wyzwaniami, powinniśmy wykorzystywać przewagi, które muszą być odpowiednio zarządzane. Współczesny rynek i otoczenie w jakim działają firmy premiuje właśnie takie rozwiązania. Powinniśmy szukać przewag (szans, a nie jedynie zagrożeń) dostarczanych przez dobrze zaprojektowany system zarządzania ryzykiem. To z kolei oznacza, że praca wykonana w ramach procesu zarządzania ryzykiem, ta strategiczna i technologiczna, nie będzie obciążeniem. W efekcie będzie generowała realny rozwój i zawsze dobrej jakości dane.
Rozwiązanie?
W PSBG niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę na problem braku dojrzałości firm do zarządzania ryzykiem właśnie w ten sposób. Jeśli jednak zdecydujemy się na opracowanie i wdrożenie adekwatnego modelu zarządzania ryzykiem, to naszym wspólnym udziałem wygenerujemy decyzje przekładające się na rozwój firmy, na jej innowacyjność i wzrost.
Jesteśmy zdania, że nasze usługi są przedsięwzięciem kompleksowym, który może przynieść pozytywne efekty nie tylko dla wybranych elementów organizacji, ale przede wszystkim dla niej całej rozumianej jako przepływ w całym łańcuchu wartości. Do tego potrzebna jest jednak modernizacja całej kultury zarządzania ryzykiem, którą wypracowujemy na indywidualnym projekcie doradczym i technologicznym (erisk).
CO TO JEST ZARZĄDZANIE RYZYKIEM KONTAHENTA?
Zarządzanie ryzykiem dostawcy to proces identyfikacji, oceny i łagodzenia ryzyka zakłóceń łańcucha dostaw, które są spowodowane działaniami dostawcy. W praktyce oznacza to ustanowienie w organizacji reguł i metod, które zapewniają, że współpraca zewnętrzna nie będzie stanowić źródła zagrożeń dla ciągłości działania i wyniku końcowego biznesu.
Zarządzanie ryzykiem dostawców oznacza wcześniejsze określenie, co może się nie udać w relacjach z dostawcami, oraz przygotowanie planu radzenia sobie z tym problemem. Niezastosowanie się do tego lub niedostateczne przygotowanie spowoduje prędzej czy później niepożądane niespodzianki.
Zagrożenia obejmują przerwy w dostawach, kryzysy środowiskowe i bezpieczeństwa, naruszenia bezpieczeństwa informacji, a także ataki na markę i reputację. Wszystkie te zagrożenia mogą wpłynąć na reputację Twojej firmy i spowodować poważne problemy finansowe.
Istnieją trzy kroki do opracowania planu zarządzania ryzykiem, opartego na skutecznej analizie ryzyka dostawcy:
1. Zidentyfikuj zagrożenia
Czy ryzyko jest wysokie, średnie czy niskie? Zdefiniowanie najbardziej krytycznych zagrożeń wymaga zaangażowania wielu komórek i zespołów. Następne należy przydzielić odpowiedzialność za poszczególne rodzaje ryzyka. Ważne jest, aby ustalić, jakie dane należy zbierać i dlaczego. Dobrym początkiem jest zadawanie pytań takich jak: Jakie informacje o dostawcy są istotne dla Twojej organizacji? Czy grupy lub kategorie dostawców mają różne wymagania dotyczące zgodności? Czy ramy raportowania, z których korzystasz, dostarczają wymaganych informacji.
2. Oceń ryzyko
Po określeniu każdego ryzyka musisz je ocenić. Decyzja, czy zaakceptować określone ryzyko (ponieść koszty) lub podjąć działania zapobiegające lub minimalizujące je, zależy od apetytu organizacji na ryzyko. Koszt mitygacji ryzyka może być tak wysoki, że nie ma to sensu finansowego. Aby odnieść sukces, potrzebujesz wewnętrznego zaangażowania na wszystkich poziomach. Wszystkie istotne części firmy muszą zrozumieć swoją rolę w ocenie dostawcy, od pierwszego kontaktu do rozwoju i utrzymania z nim współpracy.
Prawdopodobnie nie będziesz w stanie zarządzać wszystkimi ryzykami naraz. Ustal priorytety i podziel dostawców na grupy, korzystając z takich czynników, jak ryzyko, wydatki, przepisy lub poziom wydajności.
3. Opracuj plan awaryjny
Istotnym krokiem jest opracowanie wykonalnych planów. W stosownych przypadkach należy przygotować alternatywne rozwiązania dla zdarzenia niepożądanego, zgodnie z priorytetem i zawrzeć w nim wszystkie szczegóły niezbędne do faktycznego podjęcia działań. Może to obejmować zdefiniowanie procedur eskalacji, których firma musi przestrzegać w przypadku wystąpienia zdarzenia.
Ponadto należy przypisać odpowiedzialność za radzenie sobie z wszelkimi niezgodnościami w określonych obszarach i może zaistnieć potrzeba spełnienia minimalnych ogólnych standardów, które dostawcy muszą spełnić aby z Tobą współpracować.
Poznaj erisk
erisk to unikatowa i innowacyjna usługa dostępna dla każdego przedsiębiorstwa i jednostki administracji publicznej.
erisk to usługa Zintegrowanego Zarządzania Ryzykiem ERM będąca wypadkową kilkunastoletniego doświadczenia w obszarze zarządzania ryzykiem i najnowocześniejszych technologii w zakresie rozwiązań chmurowych.
Zaufali nam
Skontaktuj się z nami!
Chcesz dowiedzieć się więcej o usługach związanych z wdrożeniem i rozwojem Zarządzania Ryzykiem?
Bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Podpowiemy jaka forma współpracy sprawdzi się dla Ciebie najlepiej. Podzielimy się naszymi doświadczeniem związanym z realizacją. Napisz do nas!