Co oferujemy?
Efektywny system zarządzania jakością dostaw zapewnia trwałość, elastyczność i wydajność łańcucha dostaw. To z kolei przekłada się na mniejsze ryzyka i koszty, bardziej otwartą współpracę z partnerami, a także dostawy zawsze na czas. Żeby jednak tak było, należy zaprojektować system zarządzania ryzykiem dostawców, który nie tylko będzie spełniał wymagania norm ISO 31000 i 28001, ale też w realny sposób będzie przyczyniał się do redukcji ryzyk i strat.
Pomożemy Ci zbudować taki system! W ramach usługi stworzymy jednolitą strukturę raportowania w zakresie ryzyk i szans. Przygotujemy też strategię zarządzania, optymalizacji i rozwoju w kontekście korporacyjnego zarządzania ryzykiem. Nasze rozwiązanie będziesz mógł zintegrować z innymi stosowanymi w organizacji, np. w zakresie celów (KPI), dzięki czemu otrzymasz odporny i kompleksowy system ostrzegawczy.
Dzięki wsparciu profesjonalistów PBSG zredukujesz straty i koszty związane z nieadekwatną oceną ryzyka lub niewłaściwymi decyzjami. Do tego spełnisz wymagania projektowanej zmiany ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (odpowiedzialność karna za działania dostawcy). Zyskasz gwarancję, że wszelkie podejmowane działania będą zgodne z regulacjami prawnymi, a to przełoży się na wzrost Twojej wiarygodności w oczach partnerów oraz stabilny system zarządzania łańcuchem dostaw.
Skorzystaj z naszego doświadczenia i podnieś poziom zarządzania ryzykiem.
Jak działamy?
1. Opracujemy koncepcję systemu
Przyjrzymy się procedurom i rozwiązaniom stosowanym w organizacji. Na podstawie wyników audytu opracujemy model zarządzania ryzykiem dostawców obejmujący strukturę zarządzania, identyfikację kluczowych obszarów (top risk), metodykę oceny i techniki postępowania z ryzykiem. W przekazanej dokumentacji znajdą się m.in. przypisane role wraz z odpowiedzialnościami, sposoby komunikacji oraz zasady raportowania i oceniania ryzyk.
2. Szkolenia
Po akceptacji metodyki przeszkolimy Twoich pracowników. Wyznaczeni uczestnicy zapoznają się z tematyką zarządzania ryzykiem i dowiedzą się, jak identyfikować i analizować ryzyko w swoich obszarach. Stawiamy na praktyczną wiedzę, dlatego też przygotujemy ćwiczenia z zakresu oceny ryzyka dostawców i mechanizmów kontroli wraz z przykładami zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych.
3. Warsztaty z identyfikacji ryzyka
Przeprowadzimy indywidualne warsztaty z właścicielami ryzyka i wyznaczonymi przez nich opiekunami. Nacisk położymy na zrozumienie istoty analizy i weryfikacji ryzyk kluczowych, zgodnych z obszarem ich działania. Wspólnie z uczestnikami warsztatów przygotujemy plany postępowania z ryzykiem nieakceptowalnym i rejestr ryzyka dostawców. Porozmawiamy również z managerami na temat podniesienia świadomości w zakresie ryzyka w obrębie organizacji.
4. Raport i metodyka zarządzania ryzykiem
Otrzymasz od nas raport, który będzie zawierać podsumowanie wyników wdrożenia i oceny ryzyka wraz z wnioskami. Zaproponujemy również rozwiązania, które pozwolą Ci doskonalić procesy i system zarządzania ryzykiem. Na prezentacji dla kierownictwa przedstawimy wnioski i rekomendacje na poziomie operacyjnym i strategicznym. Stawiamy na praktyczne rozwiązania, zatem otrzymasz od nas nie tylko dokumentację, ale i realny plan działania.
Porozmawiajmy o Twoim projekcie! Wypełnij formularz
Co jeszcze oferujemy?
Pomożemy wdrożyć w Twojej organizacji kompletny system Enterprise Risk Management System – ERM lub jego poszczególne elementy. Sprawdź ofertę na inne usługi związane z zarządzaniem ryzkiem.
Kompleksowe wdrożenie ERM
Poznaj zakres usługiMetodyka zarządzania ryzkiem
Poznaj zakres usługiWdrożenie Zarządzania Ryzkiem wg COSO II
Poznaj zakres usługiWdrożenie Zarządzania Ryzykiem wg ISO 31000
Poznaj zakres usługiWdrożenie ISO 37001 - Antykorupcja
Poznaj zakres usługiSpełnienie wymagań dyrektywy o Sygnalistach
Poznaj zakres usługiAudyt Zarządzania Ryzykiem
Poznaj zakres usługiAutomatyzacja procesów Zarządzania Ryzkiem
Poznaj zakres usługiRejestr ryzyk
Poznaj zakres usługiSzkolenia Zarządzanie Ryzkiem
Poznaj zakres usługiPlany postępowania z ryzykami
Poznaj zakres usługiZarządzanie ryzykiem w ESG
Poznaj zakres usługiDlaczego my?
Wiedza i doświadczenie
Indywidualne podejście
Dogodne warunki
Działamy jak równy z równym!
Jak pomogliśmy klientom?
Poznaj opisy przykładów wdrożeń, które zrealizowaliśmy. Odkryj z jakimi wyzwaniami borykały się organizację i jakie korzyści osiągnęły dzięki naszym usługą.
Zaufali nam
Najważniejsze pytania o plan postępowania z ryzykiem
Czym jest zarządzanie ryzykiem dostawców?
Każdy biznes szuka okazji, aby zwiększyć jakość, bezpieczeństwo czy też zmniejszyć koszty operacyjne. W przypadku dostarczania produktów i usług ma to szczególne znaczenie, ponieważ nieprawidłowości w dostawie mogą wpłynąć na zmniejszenie popularności marki i jej reputację. Ryzykowny jest fakt, że firmy często korzystają z usług wielu partnerów w ramach łańcucha dostaw. Co więcej, każdy z nich może podejmować różne decyzje i działania, które mogą wpływać na wszystkich uczestników łańcucha dostaw i ostateczny wynik. Dlatego tak ważna staje się opracowanie sprawnego i efektywnego systemu wraz z tzw. matrycą ryzyka dostawców. Zadaniem takiej matrycy jest podzielenie dostawców na konkretne kategorie i wydzielenie im odrębnych planów działania. Aby tego dokonać, należy mieć świadomość ryzyk i wiedzieć, jak zminimalizować zagrożenia związane z poszczególnymi dostawcami – i w tym właśnie pomaga system zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw (VRM).
Dlaczego należy zadbać o odpowiednie zarządzanie ryzykiem kontrahentów?
Odpowiednie zarządzanie ryzykiem kontrahentów przekłada się na jakość usług i dostaw. Wszystko to za sprawą ustalenia reguł i metod, które sprawią, że współpraca z zewnętrznymi podmiotami nie zakłóci ciągłości działania i wyników biznesu. Dzięki dostosowaniu systemu do regulacji prawnych, a także jego zabezpieczeniu przed ryzykami (również z zakresu cyberbezpieczeństwa), ograniczasz straty materialne i ryzyko utraty wiarygodności. Efektywny system pozwoli Ci stale analizować koszty, zadbać o pewniejsze przychody, daje też podstawy do negocjacji warunków współpracy.
Jakie są kategorie i przykłady ryzyka w zarządzaniu łańcuchem dostaw?
Procesy, które uwzględnia zarządzanie ryzykiem w ramach łańcucha dostaw, to m.in. zarządzanie relacjami z klientami i obsługą klienta, zarządzanie popytem, przepływem produkcyjnym; realizacja zamówień, zaopatrzenie i rozwój produktów. Jedną z kategorii ryzyk jest np. dostępność zasobów – mogą tu wystąpić ograniczenia finansowe bądź kosztowe, a nawet choroba pracowników, co może wpłynąć na spowolnienie produkcji. Ryzyko może dotyczyć też samej współpracy. Między innymi niewystarczająca wiedza na temat ludzi, kultury i języka, co przekłada się na problemy w komunikacji. Innym przykładem, rzutującym na cały łańcuch dostaw, jest złe zarządzanie informacją, np. indywidualne planowanie promocji czy też brak przekazania informacji o dłuższym czasie realizacji zamówień.
Dlaczego warto zarządzać ryzykiem w łańcuchu dostaw?
Na łańcuch dostaw składa się cały zbiór procesów i procedur. Mają one wesprzeć organizacje i połączyć sprzedających i kupujących na rynku. Tylko przez sprawne zarządzanie można zapewnić niezakłócony przepływ informacji, a także zabezpieczyć się przed ryzykiem. Kluczem do sukcesu jest powiązanie każdego uczestnika łańcucha dostaw ze sobą i przypisanie odpowiednich funkcji. W tak złożonej strukturze istnieje ryzyko zdarzeń i zjawisk losowych, których nie do końca da się przewidzieć. Mogą one być wychwycone przez sprawny system ostrzegawczy. Podstawowym zadaniem systemu VRM jest uwzględnienie różnych poziomów ryzyka w konfigurowaniu łańcucha dostaw oraz zwiększanie zaufania i dostępnej informacji w relacjach między partnerami.